TÉMA /Těma/

SSSR – Mosfilm, 1979, 91 min., barevný, české titulky

Režie: Gleb Panfilov / scénář: G. Panfilov, Alexandr Červinskij / kamera: Leonid Kalašnikov / hudba: Vadim Bibergan / hrají: Michail Uljanov, Inna Čurikova, Jevgenij Vesnik, Jevgenija Něčajeva, Sergej Nikoněnko, Natalja Selezňova, Stanislav Ljubšin

V roce 1978 oslovil Státní výbor pro kinematografii (Goskino) několik režisérů s nabídkou, aby natočili film, v němž by odsoudili disidenty a emigranty. Zatímco jiní odmítli, Gleb Panfilov Goskinu vyhověl, ovšem s podmínkou, že scénář k filmu napíše spolu se spisovatelem Alexandrem Červinským. Snímek byl hotov v srpnu 1979 a promítnut úzkému okruhu diváků na XI. MFF v Moskvě. Brzy poté byl uložen do trezoru. Domácí premiéru si film odbyl až o sedm let později, v červnu 1986 v moskevském Domě filmu. Sovětská společnost, procházející právě zahájenou přestavbou, nepřijala Panfilovův film bez výhrad (inteligence byla nadšená, běžným divákům se zdál příliš složitý). Každopádně Téma vyzývalo k diskuzi. Režisér a scenárista v jedné osobě společně s Červinským udělali z emigrace pouze jeden z motivů (byť velmi podstatný) a hlavní pozornost zaměřili na konformismus v životě i v umění. Tento přístup zvolil ve filmu Kim Jesenin, pětapadesátiletý dramatik, ověnčený několika státními cenami, který se ocitl v tvůrčí krizi. Na pár dní opustí s přáteli Moskvu, aby načerpal inspiraci v jednom starobylém městě, zasypaného běloskvoucím sněhem. Vedle obvyklých adorantů jeho tvorby se tam setká s turistickou průvodkyní Sašou, která zaujímá k jeho dílu kritičtější postoj. Tajemná žena tím Jesenina zneklidní a podnítí k akci, která v průběhu necelých osmačtyřiceti hodin možná natrvalo změní jeho život.

Panfilovovu a Červinskému Tématu se půl roku po moskevské premiéře dostalo i mezinárodního uznání na festivalu v Západním Berlíně. V socialistickém Československu mu časopis Film a doba na svých stránkách věnoval značnou pozornost. Díky odvaze a vnitřní pravdivosti, s jakou zobrazuje společenský symptom, se však Téma nestalo jen událostí sezóny či epochy, ale nadčasovou výpovědí o člověku jako takovém.

Festivalová ocenění: Zlatý medvěd za nejlepší film a Cena FIPRESCI na 37. MFF v Berlíně 1987

 

PANFILOV, Gleb Anatoljevič

/21. 5. 1934 v Magnitogorsku/

Vystudoval chemii, pracoval jako technolog ve sverdlovském závodě na výrobu lékařského vybavení a filmu se věnoval jen amatérsky. Po krátké praxi v městské televizi začal dálkově studovat VGIK, obor filmová kamera. Stále více však směřoval k režii, kterou absolvoval na Vyšších kurzech. Od roku 1966 pracoval na Lenfilmu, kde debutoval filmem Ohněm se nepřebrodíš, odehrávajícím se za občanské války. Hlavní roli zdravotnice Táni, která díky napjaté době v sobě objeví výtvarný talent, svěřil Inně Čurikovové, která se později stala nejen jeho manželkou, ale i herečkou většiny jeho filmů. Po Začátku (1970), tragikomedii o nevzhledné ochotnici, která dostane velkou hereckou příležitost ve filmu o Janě z Arku, natočil psychologický příběh Prosím o slovo (1975), v němž vytvořil portrét současné ambiciózní sovětské ženy. S cenzurou se potýkal při vzniku svého patrně nejslavnějšího díla, Téma (1979/1986), které realizoval na Mosfilmu, kde dále pokračoval v tvorbě. Melodramatickou Valentinu (1981) vystřídala v Panfilovově filmografii adaptace Gorkého dramatu Vassa (1983). K témuž autorovi se vrátil v rozsáhlém projektu, který dokončil roku 1989 pod názvem Matka. V roce 1991 založil filmové studio Vera, kde natočil historický film, věnovaný carskému rodu Romanovců (2000). Podle scénáře Alexandra Solženicyna vznikl v Panfilovově režii desetidílný seriál V kruhu prvním (2006). Drama Alexandra Ostrovského Viníci bez viny (2008) bylo předlohou jeho stejnojmenného TV filmu. Vedle filmu a televizi se od roku 1986, kdy v divadle Lenkomu inscenoval Hamleta, věnuje Panfilov i divadelní režii.