Historie

Na seminář ruských filmů byli diváci zvyklí jezdit do Chebu, kde se jeho poslední ročník konal paradoxně souběžně s pražskými událostmi, ve dnech 17. – 19. 11. 1989. Po „sametové revoluci“ přirozeně opadl zájem o kinematografii, jejíž filmy tvořily vedle domácí produkce většinovou nabídku československých kin. Od roku 1990 nastal druhý extrém, biografy uváděly především americké snímky, včetně titulů staršího data, které měly pověst kultovních děl, ale u nás se dosud nehrály. Nápad Marcela Řimáka, tehdejšího ředitele Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou, připomenout ruské filmy prostřednictvím semináře, nijak odvislého od toho chebského, se mohl za dané situace jevit jako donkichotský, ale ujal se.

První „polistopadový“ Seminář ruských filmů se uskutečnil v 9. – 11. 12. 1994 ve veselském kině Morava, kde pak proběhlo dalších 17 ročníků. Vedle samotných titulů se ústřední postavou semináře stala docentka Galina Kopaněva (1931 – 2012), vyučující na pražské filmové vědě FF UK a na FAMU, která svými lektorskými úvody bez nadsázky zasvěcovala do filmů a doby jejich vzniku publikum, jež se rok od roku rozšiřovalo o další diváky.

Seminář ruských filmů si postupně získal pověst organizačně i dramaturgicky vyvážené akce, kterou si ministerstvo kultury vzalo několikrát pod svou záštitu. Na Semináři se hrály filmy z fondu Asociace českých filmových klubů, Asociace slovenských filmových klubov, ze sbírek pražského Národního filmového archivu a bratislavského Slovenského filmového ústavu, ale i z varšavské Filmoteky Narodowej nebo moskevského Domu Chanžonkova. Neopominutelná byla pomoc Ruského střediska vědy a kultury v Praze, které nad filmy neuvedené v československé distribuci drželo ochrannou ruku.

Od roku 2012 se Seminář ruského filmu přesunul do Hodonína, kam Marcel Řimák nastoupil jako ředitel Domu kultury. Ve dnech 9.  – 11. 11. 2012 se v kině Svět konal 19. ročník Semináře, jímž byla zahájena spolupráce s katedrou slavistiky na FF UP v Olomouci. Její studenti se podílejí na titulkování filmů a na lektorských úvodech.

Seminář ruských filmů nabídl za dvaadvacet let své existence na 270 titulů, vybraných podle témat jednotlivých ročníků. Filmové zážitky doplnil i o doprovodný program, mající nejčastěji podobu výstav, přednášek, ale i divadelních představení a koncertů.  A je potěšitelné, že každoročně na Seminář jezdí jak stálé publikum, tak nováčkové, a přicházejí i místní obyvatelé, členové filmového klubu nebo příležitostí diváci, které v programové nabídce zaujal konkrétní titul.

 

 

Seminář ruských filmů 1994 – 2016

 

TÉMATA

2000 – Filmové adaptace děl A. P. Čechova, Rusové očima maďarských režisérů

2001 – Velká vlastenecká válka

2002 – Proslulý němý film, filmy Grigorije Kozinceva

2003 – Filmy z Moskevské asociace „Dům Chanžonkova“, 105. výročí narození S. Ejzenštejna

2004 – Hudební veselohry, významní tvůrci němé éry

2005 – Generační mýty a ideály ruské mládeže

2006 – Andrej Tarkovskij, dílo a osobnost

2007 – Filmové adaptace literárních děl, pravoslaví

2008 – Druhá světová válka, rusko-čečenský konflikt

2009 – Rusko očima…, SSSR a přestavbové roky 1988 a 1989

2010 – Lyrický film

2011 – Historická výročí 1921, 1941 a 1986

2012 – A. S. Puškin a Petr I. Veliký

2013 – Tichý Don Michaila Šolochova a Sergeje Gerasimova, 400. výročí nástupu dynastie Romanovců na ruský trůn

2014 – Proměny ruské identity a režisérka Kira Muratova

2015 – Obrazy války včera a dnes

2016 – Umění v (ne)svobodě

 

FILMY

12 (2007, r. Nikita Michalkov) – SRF 2008

100 filmů o Moskvě – výběr z projektu Savvy Kuliše (1997 – 2000) – SRF 2000, 2004

…a jitra jsou zde tichá (1972, r. Stanislav Rostockij) – SRF 2001

Aelita, nevešaj sa na mužov (1988, r. Georgij Natanson) – SRF 2009

Agónie – Konec Rasputina (1981, r. Elem Klimov) – SRF 1995, 2012

Alexandr Něvský (1938, r. Sergej Ejzenštejn) – SRF 2013

Alexandra (2007, r. Alexandr Sokurov) – SRF 2008

Andrej Rublev (1966, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 2003, 2006, 2016

Anna Kareninová I., II. (1967, r. Alexandr Zarchi) – SRF 1999

Archa bláznů (ČR 1970/1990, r. Ivan Balaďa) – SRF 2000

Assa (1987, r. Sergej Solovjov) – SRF 1997, 2011

Astenický syndrom (1989, r. Kira Muratova) – SRF 2014

Ašik-Kerib (1988, r. Sergej Paradžanov, Dodo Abašidze) – SRF 1995

Babylon XX (1979, r. Ivan Mikolajčuk) – SRF 1997

Balada o vojákovi (1959, r. Grigorij Čuchraj) – SRF 2001

Bela (1966, r. Stanislav Rostockij) – SRF 2007

Běloruské nádraží (1970, r. Andrej Smirnov) – SRF 2001, 2015

Beze svědků (1983, r. Nikita Michalkov) – SRF 1997

Běžin luh Sergeje Ejzenštejna (1967) – SRF 2003

Bílé slunce pouště (1969, r. Vladimir Motyl) – SRF 1998

Bílý pták s černým znamením (1971, r. Jurij Iljenko) – SRF 2015

Blokáda (2005, r. Sergej Loznica) – SRF 2015

Bojovali za vlast (1975, r. Sergej Bondarčuk) – SRF 2015

Bouře nad Asií (1928, r. Vsevolod Pudovkin) – SRF 2008

Bratr (1997, r. Alexej Balabanov) – SRF 2013

Buratino (1959, r. Dmitrij Babičenko, Ivan Ivanov-Vano) – SRF 2013

Celý svět se směje (1934, r. Grigorij Alexandrov) – SRF 2004

Cikáni jdou do nebe (1976, r. Emil Loteanu) – SRF 2003

Cirkus (1936, r. Grigorij Alexandrov) – SRF 1998

Citlivý milicionář (1992, r. Kira Muratovová) – SRF 1994

Cizí děti (1958, r. Tengiz Abuladze) – SRF 2004

Čapajev (1935, r. Sergej a Georgij Vasiljevové) – SRF 2015

Čas cesty (Itálie 1983, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 2006

Černá neděle čili Velká tragédie Ruska (1925, r. Vjačeslav Viskovskij) – SRF 2002

Červená kalina (1973, r. Vasilij Šukšin) – SRF 1999

Červencový déšť (1966, r. Marlen Chucijev) – SRF 1999

Čtyřicátý prvý (1927, r. Jakov Protazanov) – SRF 2005

Dáma s psíčkem (1960, r. Josif Chejfic) – SRF 2000

Déjà vu (Polsko – SSSR 1989, r. Juliusz Machulski) – SRF 2003

Den chleba (1998, r. Sergej Dvorcevoj) – SRF 1999

Deník jeho ženy (2000, r. Alexej Učitěl) – SRF 2016

Děrsu Uzala (1975, r. Akira Kurosawa) – SRF 2012

Deštník (1967, r. Michail Kobachidze) – SRF 2003

Děti apokalypsy (Maďarsko 1991/1992, r. Ibolya Feketeová) – SRF 2000

Děti železných bohů (1993, r. Tamas Tóth) – SRF 1997

Devět dní jednoho roku (1961, r. Michail Romm) – SRF 2001

Divoká holubice (1986, r. Sergej Solovjov) – SRF 1994, 2010

Divoký lov krále Stacha (1979, r. Valerij Rubinčik) – SRF 1996

Dnes propustka nebude (1958, r. Alexandr Gordon, Andrej Tarkovskij) – SRF 2006

Dny zatmění (1988, r. Alexandr Sokurov) – SRF 1994

Docela malá povídka (SSSR – Francie 1969, r. Sergej Jutkevič) – SRF 2000

Dočkáme se pondělí (1968, r. Stanislav Rostockij) – SRF 2005

Don Diego a Pelageja (1927, r. Jakov Protazanov) – SRF 2002

Dopisy do minulého života (1994, r. Alexandr Aravin) – SRF 1996

Dopisy mrtvého (1986, r. Konstantin Lopušanskij) – SRF 2013

Drama na lovu (1978, r. Emil Loteanu) – SRF 2000

Duha (1943, r. Mark Donskoj) – SRF 1998

Dům bláznů (Rusko – Francie 2002, r. Andrej Michalkov – Končalovskij) – SRF 2008

Dvacet dnů bez války (1976, r. Alexej German) – SRF 2001, 2013, 2015

Dvacet šest dnů ze života Dostojevského (1980, r. Alexandr Zarchi) – SRF 2016

Dvanáct křesel (1971, r. Leonid Gajdaj) – SRF 2003

Džamila (1969, r. Irina Poplavská) – SRF 2007

Evžen Oněgin (1958, r. Roman Tichomirov) – SRF 2012

Fízl (1987, r. Roman Balajan) – SRF 2004

Garáž (1979, r. Eldar Rjazanov) – SRF 2011

Geograf glóbus propil (2013, r. Alexandr Veledinskij) – SRF 2014

Gruzínská kronika XIX. století (1979, r. Alexandr Rechviašvili)

Hamlet (1964, r. Grigorij Kozincev) – SRF 2002

Hon na motýly (1992, r. Otar Ioseliani) – SRF 1995

Hořící sníh (1972, r. Gavriil Jegiazarov) – SRF 2012

Hudba pro prosinec (1982, r. Sergej Mikaeljan) – SRF 1997

I život, i slzy, i láska (1984, r. Nikolaj Gubenko) – SRF 2010

Ivan Vasiljevič mění povolání (1973, r. Leonid Gajdaj) – SRF 2003

Ivan Hrozný I., II. (1944 – 1945/1958, r. Sergej Ejzenštejn) – SRF 2016

Ivanovo dětství (1962, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 2006, 2015

Jak car Petr ženil mouřenína (1976, r. Alexandr Mitta) – SRF 2012

Jaro v Zarečné ulici (1956, r. Marlen Chucijev, Felix Mironěr) – SRF 2005

Jdi a dívej se (1985, r. Elem Klimov) – SRF 2003, 2010

Je lehké být mladý? (1986, r. Juris Podnieks) – SRF 2014

Je mi dvacet let (1964, r. Marlen Chucijev) – SRF 2005

Je těžké být bohem (2013, r. Alexej German) – SRF 2016

Jedenačtyřicátý (1956, r. Grigorij Čuchraj) – SRF 1998

Jehla (1989, r. Rašid Nugmanov) – SRF 1997

Jemeljan Pugačov (1978, r. Alexej Saltykov) – SRF 2013

Jen počkej! – pásmo animovaných filmů (1971 – 1986, r. Vjačeslav Kotěnočkin) – SRF 2012

Jeřábi táhnou (1958, r. Michail Kalatazov) – SRF 2008, 2012

Jurij Ljubimov – z cyklu Evropané (ČR 2000, r. Galim Kajumov) – SRF 2000

Kamenný kříž (1968, r. Leonid Osyka) – SRF 2000

Kapitánská dcerka (1958, r. Vladimir Kaplunovskij) – SRF 2007, 2012

Karnevalová noc (1956, r. Eldar Rjazanov) – SRF 2012

Kavárna U tří topolů (1967, r. Taťjana Lioznovová) – SRF 1999

Když padá hvězda (1981, r. Igor Talankin) – SRF 2010

Když skončilo dětství (1974, r. Sergej Solovjov) – SRF 2010

Kino-oko (1924, r. Dziga Vertov) – SRF 2004

Kmen (Ukrajina 2014, r. Myroslav Slabošpyckyj) – SRF 2014

Kolekce filmů Vasilije Gončarova (1908 – 1911) – SRF 2003

Kolekce filmů Vladislava Stareviče (1912 – 1914) – SRF 2003

Komisařka (1967/1987, r. Alexandr Askoldov) – SRF 2010

Konec Petrohradu (1927, r. Vsevolod Pudovkin) – SRF 2013

Konečná stanica (1988, r. Serik Aprymov) – SRF 2009

Kouzlo lásky (1982, r. Sergej Mikaeljan) – SRF 1997

Král Lear (1970, r. Grigorij Kozincev) – SRF 2002

Krátká setkání (1967, r. Kira Muratova) – SRF 2010

Kreutzerova sonáta (1987, r. Michail Švejcer) – SRF 1999

Kriminálne kvarteto (1989, r. Alexandr Muratov) – SRF 2009

Krunýř (1990, r. Igor Alimpijev) – SRF 1994

Krutá romance (1984, r. Eldar Rjazanov) – SRF 2002

Křídla (1966, r. Larisa Šepiťko) – SRF 1998

Křižník Potěmkin (1925, r. Sergej Ejzenštejn) – SRF 2003

Kubáňští kozáci (1949, r. Ivan Pyrjev) – SRF 2004

Kukuška (Rusko – Finsko 2002, r. Alexandr Rogožkin) – SRF 2003

Kyslík (2009, r. Ivan Vyrypajev) – SRF 2013

Ladič (Rusko – Ukrajina 2004, r. Kira Muratova) – SRF 2014

Lady Macbeth z Mcenského újezdu (1989, r. Roman Balajan) – SRF 2007

Láska (1991, r. Valerij Todorovskij) – SRF 1994

Legenda č. 17 (2013, r. Nikolaj Lebeděv) – SRF 2014

Leninská kinopravda č. 21 (1925, r. Dziga Vertov) – SRF 2004

Leviatan (2014, r. Andrej Zvjagincev) – SRF 2014

Lety ve snu a ve skutečnosti (1982, r. Roman Balajan) – SRF 1996

Limita (1994, r. Děnis Jevstignějev) – SRF 1995

Makarov (1994, r. Vladimir Chotiněnko) – SRF 1995

Malá Věra (1988, r. Vasilij Pičul) – SRF 1995, 2013

Mášenka (1942, r. Julij Rajzman) – SRF 1997, 2015

Melodie Verijské čtvrti (1973, r. Georgij Šengelaja) – SRF 2004

Město Zero (1988, r. Karen Šachnazarov) – SRF 2011

Michail Šolochov (1975, r. Leonid Kristi, Leon Mazrucho) – SRF 2013

Milovaná žena mechanika Gavrilova (1981, r. Pjotr Todorovskij) – SRF 2013

Mír tomu, kdo přichází (1961, r. Alexandr Alov, Vladimir Naumov) – SRF 2008

Moskva slzám nevěří (1979, r. Vladimir Meňšov) – SRF 1996, 2003

Moskevská modistka (1927, r. Boris Barnet) – SRF 2005

Milý, drahý, milovaný, jediný (1984, r. Dinara Asanovová) – SRF 1994

Mladá garda (1948, r. Sergej Gerasimov) – SRF 2005

Můj přítel Ivan Lapšin (1984, r. Alexej German) – SRF 1995

Muslim (1995, r. Vladimir Chotiněnko) – SRF 1995

Muž s kinoaparátem (1929, r. Dziga Vertov) – SRF 2004

Na Děrimbasovské je hezky aneb Na Brighton Beach prší (Rusko – USA 1992, r. Leonid Gajdaj) – SRF 2003

Nad temnou vodou (1993, r. Dmitrij Meschijev) – SRF 1994

Nádraží pro dva (1982, r. Eldar Rjazanov) – SRF 2010

Nataša (Maďarsko – Rusko 1998, r. Tamás Tóth) – SRF 2000

Nebuď smutný (1969, r. Georgij Danělija) – SRF 1996, 2002

Nečistá sila (1989, r. Ernest Jasan) – SRF 2009

Nedokončená skladba (1976, r. Nikita Michalkov) – SRF 1995

Neláska (1991, r. Valerij Rubinčik) – SRF 2003

Nepolapitelní mstitelé (1966, r. Edmond Keosajan) – SRF 2005

Nesmrtelná garnisona (1956, r. Zachar Agraněnko, Eduard Tisse) – SRF 2011

Niko Pirosmani (1969, r. Georgij Šengelaja) – SRF 1996

Noha (1991, r. Nikita Ťagunov) – SRF 2015

Nostalgie (Itálie – SSSR 1983, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 1997, 2006

Novinář (1967, r. Sergej Gerasimov) – SRF 2005

Nový Babylon (1929, r. Grigorij Kozincev, Leonid Trauberg) – SRF 2002

Oběť (1986, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 2006

Očekávej mne! (1943, r. Alexandr Stolper, Boris Ivanov) – SRF 2001

Oči černé (1987, r. Nikita Michalkov) – SRF 1994

Ona brání vlast (1943, r. Fridrich Ermler) – SRF 1998

Osamělý hlas člověka (1978/1987, r. Alexandr Sokurov) – SRF 2016

Osobní spis Anny Achmatovové (1989, r. Semjon Aranovič) – SRF 2009, 2012

Osud člověka (1959, r. Sergej Bondarčuk) – SRF 2007

Osvobození I. – V. (1967 – 1971, r. Jurij Ozerov) – SRF 2008

Otec Sergej (1978, r. Igor Talankin) – SRF 2007

Otec vojáka (1964, r. Rezo Čcheidze) – SRF 2015

Pán výtvarník (1988, r. Oleg Těpcov) – SRF 2009

Panenka (1988, r. Isaak Fridberg) – SRF 2009

Pastorále/Idyla (1976, r. Otar Ioseliani) – SRF 2009

Petr Veliký I. – II.  (1937 – 1938, r. Vladimir Petrov) – SRF 2012

Pět večerů (1978, r. Nikita Michalkov) – SRF 1997, 2010

Plášť (1926, r. Grigorij Kozincev, Leonid Trauberg) – SRF 2004

Plumbum – Nebezpečná hra (1986, r. Vadim Abdrašitov) – SRF 2011

Podivuhodná dobrodružství Mr. Westa v zemi bolševiků (1924, r. Lev Kulešov) – SRF 2004

Podmoskevské večery (Rusko – Francie 1993, r. Valerij Todorovskij) – SRF 1996

Podzimní zahrady (Francie – Itálie – Rusko 2006, r. Otar Ioseliani) – SRF 2007

Pohádka pohádek – pásmo filmů (1973 – 1979, r. Jurij Norštejn) – SRF 2001

Pokání (1984/1986, r. Tengiz Abuladze) – SRF 2004, 2011

Polární hrdinové (1936, r. Sergej Gerasimov) – SRF 2005

Poslední carův poddaný (1929, r. Fridrich Ermler) – SRF 1998

Poslední noc (1936, r. Julij Rajzman) – SRF 2005

Poštmistr/Prednosta stanice (1925, r. Jurij Željabužskij) – SRF 1999, 2012

Povídky (2012, r. Michail Segal) – SRF 2014

Poznávajíc širý svět (1978/1987, r. Kira Muratova) – SRF 2016

Pozor na auto (1966, r. Eldar Rjazanov) – SRF 2002

Projekt inženýra Prajta (1918, r. Lev Kulešov) – SRF 2008

Prosba (1968, r. Tengiz Abuladze) – SRF 1996

Prověrka osudem (1971/1985, r. Alexej German) – SRF 2011

Průšvih (Rusko – Francie – SRN 1992, r. Ivan Dychovičnyj) – SRF 2003

První učitel (1965, r. Andrej Michalkov-Končalovskij) – SRF 2003, 2012

Představení (Německo – Rusko – Ukrajina 2008, r. Sergej Loznica) – SRF 2014

Příběh Asji Kljačinové, která milovala, ale nevdala se (1967/1987, r. Andrej Michalkov-Končalovskij) – SRF 2002

Příběh opravdového člověka (1948, r. Alexandr Stolper) – SRF 2012

Příbuzenstvo (1981, r. Nikita Michalkov) – SRF 1995, 2008

Přísaha (1946, r. Michail Čiaureli) – SRF 1998

Přišel voják z fronty (1971, r. Nikolaj Gubenko) – SRF 1999, 2010

Psí srdce (1988, r. Vladimir Bortko) – SRF 1996

Retro ve třech (1997, r. Pjotr Todorovskij) – SRF 1998

Robinzonáda aneb Můj anglický dědeček (1987, Nana Džordžadzeová) – SRF 1996

Rok psa (1994, r. Semjon Aranovič) – SRF 2016

Rudí ďáblíci (1923, r. Ivan Perestiani) – SRF 2005

Ruská archa (Rusko – SRN 2002, r. Alexandr Sokurov) – SRF 2004

S vlkem a zajícem do pohádky – pásmo animovaných filmů (1962 – 1988, r. Vjačeslav Kotěnočkin, R. Kačanov, L. Švarcman, S. Sokolov, G. Barinova) – SRF 2015

Sbohem, můj sladký domove (Francie – Švýcarsko – Itálie 1999, r. Otar Ioseliani) – SRF 2001

Schody (USA – Velká Británie 1987, r. Zbigniew Rybczyński) – SRF 2003

Sloužili dva kamarádi (1968, r. Jevgenij Karelov) – SRF 2014

Sluha (1988, r. Vadim Abdrašitov) – SRF 2011

Slunce bdících (Gruzie 1992, r. Tejmuraz Babluani) – SRF 2003

Solaris (1972, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 1994, 2006

Solovecká moc (1988, r. Marina Goldovskaja) – SRF 2007, 2011

Som úplne v poriadku (1988, r. Nikolaj Dostal) – SRF 2009

Soukromý život (1982, r. Julij Rajzman) – SRF 1997

Spát a spát (ČR 1996, r. Marta Nováková) – SRF 1996

Stalingrad (2013, r. Fjodor Bondarčuk) – SRF 2015

Stalker (1979, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 2006

Starověrci (ČR 2001, r. Jana Ševčíková) – SRF 2001

Stávka (1924, r. Sergej Ejzenštejn) – SRF 2003

Stíny zapomenutých předků (1964, r. Sergej Paradžanov) – SRF 1997

Strýček Váňa (1971, r. Andrej Michalkov-Končalovskij) – SRF 2000

Svátek Neptuna (1986, r. Jurij Mamin) – SRF 1995

Svéráz národního lovu (1995, r. Alexandr Rogožkin) – SRF 1996

Sviť, sviť, má hvězdo (1969, r. Alexandr Mitta) – SRF 2016

Šestý červenec (1968, r. Julij Karasik) – SRF 2011

Šlechtické hnízdo (1969, r. Andrej Michalkov-Končalovskij) – SRF 1997

Šumaři (1972, r. Emil Loteanu) – SRF 2000

Tamburiáda (1993, r. Sergej Ovčarov) – SRF 1994

Ťažko je prvých 100 rokov (1988, r. Viktor Aristov) – SRF 2009

Téma (1979, r. Gleb Panfilov) – SRF 2011, 2016

Tichý Don I. – III. (1957 – 1958, r. Sergej Gerasimov) – SRF 2013

Totalitní román (1998, r. Vjačeslav Sorokin) – SRF 2001

Třesky–plesky (1972, r. Vasilij Šukšin) – SRF 1999

Tři příběhy (Rusko – Ukrajina 1997, r. Kira Muratova) – SRF 2014

Tři sestry (Maďarsko 1991, r. Andor Lukáts) – SRF 2000

Učitelka dělníků (1918, r. Jevgenij Slavinskij) – SRF 2004, 2013

Ukradená nevěsta (1967, r. Leonid Gajdaj) – SRF 2003

Unaveni sluncem (Rusko – Francie 1994, r. Nikita Michalkov) – SRF 1996

Útěk (1970, r. Alexandr Alov, Vladimir Naumov) – SRF 2001

V městečku S. (1966, r. Josif Chejfic) – SRF 2000

V mlze (Bělorusko – Holandsko – Lotyšsko – Něměcko – Rusko 2012, r. Sergej Loznica) – SRF 2015

V šest večer po válce (1944, r. Ivan Pyrjev) – SRF 2004

Válec a housle (1960, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 2006

Válečná romance (1983, r. Pjotr Todorovskij) – SRF 2010

Válka (2002, r. Alexej Balabanov) – SRF 2015

Vánice (1964, r. Vladimir Basov) – SRF 1999

Vassa (1983, r. Gleb Panfilov) – SRF 2002

Velká balalajková show (Dánsko – Finsko 1993, r. Aki Kaurismäki) – SRF 2003

Věrnost (1965, r. Pjotr Todorovskij) – SRF 2015

Vítáme do života (1998, r. L. Sadikovová-Sidorovová) – SRF 1998

Vlaky se vracejí (1958, r. Marlen Chucijev) – SRF 2005

Vlček (2009, r. Vasilij Sigarev) – SRF 2013

Vlk, zajíc, myška a další zvířátka – pásmo animovaných filmů (1970 – 1986, r. Vjačeslav Kotěnočkin, Vladimir Danilevič, Leonid Zarubin) – SRF 2014

Vojna a mír I. – IV. (1965 – 1967, r. Sergej Bondarčuk) – SRF 2007

Volha, Volha (1938, r. Grigorij Alexandrov) – SRF 2004

Vstřícný plán (1932, r. Fridrich Ermler, Sergej Jutkevič, Lev Arnštam) – SRF 1998

Vysockij. Aspoň že jsem živ (2011, r. Pjotr Buslov) – SRF 2011

Vzestup (1976, r. Larisa Šepiťkovová) – SRF 2011

Vzkříšení I., II. (1961, r. Michail Švejcer) – SRF 1999

Za zvířátky do pohádky – pásmo animovaných filmů (1971 – 1987, r. Boris Ablynin, Vladimir Danilevič, Leonid Kajukov, Vjačeslav Kotěnočkin, Boris Stěpancev) – SRF 2016

Zabijáci (1956, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 2006

Začátek (1970, r. Gleb Panfilov) – SRF 2002

Zachránce ptáků, mraky a vítr (Maďarsko 2005, r. István Szaladják) – SRF 2007

Zajatci mlhy (Rusko/SRN 2005, r. Arťom Antonov) – SRF 2008

Zapomenutá melodie pro flétnu (1987, r. Eldar Rjazanov) – SRF 2016

Zažeň moj smútok (1989, r. Viktor Prochorov, Alexandr Alexandrov) – SRF 2009

Země (1930, r. Alexandr Dovženko) – SRF 2014

Země hluchých (1997, r. Valerij Todorovskij) – SRF 1998

Zítra byla válka (1987, r. Jurij Kara) – SRF 1995, 2011

Zlaté ptáče (Maďarsko 1999, r. István Szaladják) – SRF 2007

Zlaté tele (1968, r. Michail Švejcer) – SRF 2002

Zloděj lásky (1927, r. Abram Room) – SRF 1997

Zoja (1944, r. Leo Arnštam) – SRF 2005

Zrcadlo (1974, r. Andrej Tarkovskij) – SRF 2006

Zvenyhora (1928, r. Alexandr Dovženko) – SRF 2002

Zvony nad Tbilisi (Česká republika 2012, r. Pavel Kolaja) – SRF 2014

Žena petrolejára (1988, r. Alexandr Kajdanovskij)

Ženitba (1978, r. Vitalij Melnikov) – SRF 2012

Ženy zůstaly samy (1967, r. Alexej Saltykov) – SRF 2015

Žil zpívající drozd (1970, r. Otar Ioseliani) – SRF 1995

Živí a mrtví (1963, r. Alexandr Stolper) – SRF 2001

Život podľa limitu (1989, r. Alexej Rudakov) – SRF 2009

 

DOPROVODNÝ PROGRAM SEMINÁŘŮ

2000 – Těatr novogo fronta – představení Prvotní příznaky ztráty jména, koncert rodiny A. Jablokova, výstava obrazů Anatolije Ključinského, výstava fotografií Arménie a Náhorního Karabachu od J. Sladkého, beseda s filmovým režisérem Savvou Kulišem

2001 – I. A. Krylov: Trumf (představení Divadla loutek Ostrava)

2002 – koncert skupin Agata Kristi Rivajvl Bend a Vaškův Věšák, hudební doprovod k němým filmům: Irena a Vojtěch Havlovi, Zuzana Dumková, René Pařez

2003 – Těatr novogo fronta – představení Kdo se sem dívá, výstava pravoslavných ikon z 18. a 19. století, koncert pravoslavného pěveckého sboru chrámu sv. Václava z Brna

2004 –Šolom Alejchem: Mír s vámi (představení Divadla jednoho herce a několika loutek, v hlavní roli Ivan Martinka), výstava obrazů Teodora Buzu, hudební doprovod k němým filmům: Radim Linhart

2005 – výstava fotografií Richarda Navara na téma Ukrajina, hudební doprovod k němým filmům: Jan Burian, Radim Linhart

2006 – Těatr novogo fronta – představení Hamlet or Not To Be, koncert a přednáška Martina Dohnala, varhanní koncert Martina Jakubíčka, výstava obrazů Pavla Krymla, beseda Tarkologická ediční činnost v ČR + Vzpomínka na SPAT, komentáře Galiny Kopaněvy, Vladimíra Suchánka a Petra Gajdošíka z www.nostalghia.cz k filmům Andreje Tarkovského

2007 – filmové dokumenty o pravoslaví, výstava pravoslavných ikon, přednáška Jany Baudišové o pravoslaví, koncert Martina Dohnala

2008 – koncert sboru donských kozáků, vystoupení Dua Concertina, A. P. Čechov: Medvěd a ti druzí (představení Absolutního divadla Brno)

2009 – výstava československých plakátů k sovětským filmů ze sbírky plakátů Terryho ponožky

2010 – Těatr novogo fronta – představení Dybbuk

2011 – Fotografie z Ruska – výstava fotografií Libuše Rudinské, Nikolaj Erdman: Sebevrah (představení Neomluveného divadla Praha)

2012 – Za oknem Rusko – výstava fotografií Pavlíny Martinů, N. V. Gogol: Ženitba (představení Divadelního souboru Svatopluk Hodonín), Puškin, Gogol, Ajtmatov: ruská klasika dnešníma očima (přednáška doc. Zdeňka Pechala z FF UP Olomouc)

2013 – 400. výročí nástupu Romanovců na ruský trůn 1613 – 1917 – 2013 (výstava), Román „Tichý Don“ Michaila Šolochova (přednáška prof. Zdeňka Pechala z FF UP Olomouc), hudební doprovod k němým filmům: Jan Dušek

2014 – My/Súčasná ruská identita (výstava fotografií), hudební doprovod k němým filmům: Jan Dušek

2015 – Mezníky vítězství (výstava plakátů z období Velké vlastenecké války 1941 – 1945)

2016 – Výpravy na Sibiř (výstava fotografií Štěpána Černouška), Pojetí svobody u F. M. Dostojevského (přednáška prof. Zdeňka Pechala z FF UP Olomouc), Marta, Anna a jejich hlavy (beseda s režisérkou Martou Novákovou o jejím dokončovaném filmu 8 hlav šílenství)