KAVÁRNA TŘI TOPOLY

Taťjana Lioznova / SSSR 1967 / 98 min.

Ňura je krásná, ještě mladá žena, která všechen svůj čas a cit věnuje rodině a hospodářství. Její muž bývá zřídka doma a kdysi milovanou manželku už bere skoro jako výbavu domácnosti, která si vše pěkné dávno a nenávratně odžila. Dobrosrdečná žena si na smutný osud začíná zvykat, ale jednoho dne nečekaně zjistí, že se dá žít i jinak. Znenadání probuzené city však provází těžká životní zkouška.

Jen o málokterém sovětském režisérovi se dá říct, že by si tak přirozeně osvojoval rozmanité žánry jako Taťjana Lioznova. Režisérka, která proslula zejména špionážním seriálem o ruském agentovi ve službách nacistického štábu SS (Sedmnáct zastavení jara, 1973), má ve své filmografii kromě melodramat i muzikál bez happy-endu (Karneval, 1982),nebo ostře sociální drama My, níže podepsaní(1981). Každý z těchto filmů pojednával o klíčových morálních otázkách své doby, a snad proto tak naléhavě promlouval k divákům. Lioznově se dařilo odhalit pravé jádro svých postav právě skrze žánrové struktury a svým hrdinům dokázala vtisknout dobře čitelný charakter. Zápletky jejích filmů se zároveň vždy točily kolem mravního rozhodnutí sledujícího vyšší cíle, které se díky režisérčiným postavám dařilo přiblížit optice běžných lidí.

Ústředními znaky režisérčina rukopisu, který bezpochyby vzešel z vgikovských studií u Sergeje Gerasimova, jsou důkladné propracování psychologie postavy a důraz na přirozené herectví. Štastnou ruku Lioznova opakovaně prokazovala i při obsazování postav a v hercích vždy dokázala najít a otevřít doposud utajené polohy. To byl i případ Taťjany Doroniny, která se na nabízenou roli vesničanky Ňury zprvu vůbec netvářila. Když ale pochopila, jak archetypální projev ženství se jí nabízí, svolila. Díky této roli se pak stala nejoblíbenější herečkou roku 1968 a její procítěná souhra s Olegem Jefremovem se těžko popisuje bez superlativu.

Režie: Taťjana Lioznova / scénář: Alexandr Borščakovskij / hrají: Oleg Jefremov, Taťjana Doronina, Alevtina Rumjanceva, Vjačeslav Šalevič, Alexej Mironov, Viktor Sergačov SSSR – filmové studio M. Gorkého, 1967,  98 min, černobílý, české titulky