Program

Změna programu vyhrazena

 • Pátek 11. 10.
  Téma: oběť ve jménu poslání
  15:00 - 16:10
  Začátek neznámé éry
  Начало неведомого века
  r. Andrej Smirnov, Larisa Šepiťková / 1967 / čes. tit. / 70 min.

  Povídkový film o prvních letech po bolševické revoluci, kdy v zemi probíhala občanská válka a hladomor. O těchto událostech vyprávějí dvě černobílé povídky natolik sugestivně a pravdivě, že skončily na dvacet let v trezoru.
  17:00 - 18:36
  Neodeslaný dopis
  Неотправленное письмо
  r. Michail Kalatozov / 1959 / čes. tit. / 87 min.

  Tři moskevští geologové se vypraví do sibiřské tajgy hledat diamanty, využitelné pro vědeckotechnický rozvoj společnosti. Příroda jim ale nevydá své tajemství zadarmo, což mistrovským způsobem zachycuje kamera Sergeje Urusevského, díky níž máme na této vyčerpávající „odyssee“ pocit bezprostřední účasti.
  19:30 - 21:36
  ZAHÁJENÍ + Hlupák
  Дурак
  r. Jurij Bykov / 2014 / čes. tit. / 116 min.

  Vypjaté drama, jehož sdělnost a aktuálnost se neomezuje jen na ruské teritorium. Opravář topení zjistí, že závada není záležitostí jednoho bytu, ale celé ubytovny, které do několika hodin hrozí zhroucení. Situace si žádá rychlé řešení, na což však neslyší městské zastupitelstvo.
  22:00 - 23:33
  MIDNIGHT MOVIE: O zrůdách a lidech
  Про уродов и людей
  r. Alexej Balabanov / 1998 / čes. tit. / 93min.

  Bizarní příběh z Petrohradu na počátku 20. století, v němž důležitou roli hrají erotické snímky se sadomasochistickými motivy. Jeden z osobně nejcennějších filmů Alexeje Balabanova, který je jeho svébytnou poctou počátkům kinematografie.
 • Sobota 12. 10.
  Téma: společenská emancipace
  13:00 - 14:38
  Draze zaplaceno
  Дорогой ценой
  r. Mark Donskoj / 1957 / čes. tit. / 98 min.

  Solomija a Ostap podnikají strastiplnou cestu za štěstím ve snaze uniknout nelidskému systému nevolnictví. Příběh z první třetiny 19. století pojednává o tragické lásce a o místě vlasti v lidském srdci. Díky své výjimečné obrazivosti je označován za předchůdce ukrajinského poetického filmu.
  15:00 - 16:37
  Tři dny Viktora Černyšova
  Три дня Виктора Чернышёва
  r. Mark Osepjan / 1967 / čes. tit. / 97 min.

  Viktor (20) žije tak, jak si žádá společnost: nekrade, nepije, dny tráví u soustruhu, večery na schůzích, víkendy na brigádě. A tu trochu volného času věnuje poflakování prokládanému morálně pochybnými legráckami. Je to dobrý nebo špatný člověk? Naléhavá generační výpověď a černobílé dokumentární ladění připomíná novovlnnou stylistiku československých nebo francouzských snímků.
  17:00 - 18:30
  PŘEDNÁŠKA doc. Hanuše Nykla z FF UK Praha
  Лекция доц. Гануша Ныкла из ФФ КУ Прага
  90 min.

  Zápas o společenskou emancipaci je výrazný prvkem ruské kultury. Čím je způsobeno, že jeho průběh nepřináší tak trvalý a nezpochybnitelný zisk jako ve většině evropských zemí?
  19:00 - 20:35
  Ahoj a sbohem
  Здравствуй и прощай
  r. Vitalij Melnikov / 1972 / čes. tit. / 95 min.

  Alexandru opustil muž, což by nebylo takové neštěstí, kdyby se zase nerozhodl vrátit přesně v moment, když už si tuto půvabnou, ale svéráznou ženu vyhlédl jiný. Tragikomický příběh o neochvějných zákonech patriarchální společnosti, které v Rusku zakořenily hlouběji, než by se zdálo.
  21:00 - 22:50
  Druhořadí lidé
  Второстепенные люди
  r. Kira Muratovová / 2001 / čes. tit. / 110 min.

  Pošťačka Věra žije s milenci-dvojčaty poněkud neuspořádaný život. Jedna z partnerských potyček skončí smrtelnými následky a oběti je třeba se co nejdřív nenápadně zbavit. Rozkošně bizarní pohled do ústrojí postsovětské společnosti Kira Muratovová charakterizovala jako excentrický thriller s příměsí vaudevillu.
 • Neděle 13. 10.
  Téma: pod tlakem dějin
  13:00 - 14:22
  Moje vlast
  Моя родина
  r. Alexandr Zarchi – Iosif Chejfic / 1933 / čes. tit. / 82 min.

  Jeden z nejlepších sovětských filmů rané zvukové éry, který málem upadl v zapomnění. Dramatický příběh o probuzení třídního uvědomění malého Číňana, jenž se v roce 1929 ocitl v sovětském zajetí při obsazování Čínské východní dráhy.
  15:00 - 16:19
  PONREPO DĚTEM: Nic a kocour Herkules
  Деревня Утка
  r. Boris Bunějev / 1976 / český dabing / 79 min.

  Moderní pohádka o malé Olje, která tráví letní prázdniny u babičky na odlehlé ruské vesnici, kde se setká s domácím skřítkem, jehož jméno je Nic. Podmanivá atmosféra tohoto snímku není založena na dokonalých efektech, ale na znalosti dětské duše.
  16:45 - 17:50
  Zloděj lásky
  Третья Мещанская
  r. Abram Room / 1927 / čes. tit. / 65 min. / němý film s klavírním doprovodem Jana Duška

  Nestárnoucí komedie, k jejímuž vzniku dala podnět bytová nouze v Moskvě porevolučních let. Mladí manželé nabídnou nocleh kamarádovi, který v sovětské metropoli získal zaměstnání, ale nikoliv byt. Co bude dál, napoví původní název filmu: Láska ve třech.
  18:30 - 20:20
  Milý Hansi, drahý Petře
  Милый Ханс, дорогой Пётр
  r. Alexandr Mindadze / 2015 / čes. tit. / 110 min.

  Ještě měsíc před začátkem války realizují němečtí inženýři v SSSR státní zakázku na výrobu optického skla. Proces se ale proklatě nedaří a nad životem hrdinů visí blížící se katastrofa i vražedný stín obou totalitárních režimů. Elegický příběh zaznamenaný kamerou Olega Mutu.
  21:00 - 23:17
  Prišvinovy papírové oči
  Бумажные глаза Пришвина
  r. Valerij Ogorodnikov / 1989 / čes. tit. / 137 min.

  Pavel Prišvin točí film o stalinismu, zrovna začala perestrojka a konečně je možné vyjevit jeho démonickou podstatu. Jenže jak umělecky a pravdivě uchopit temný stín národní minulosti? Deset let před Germanovým Chrustaljovem zvěčnil schizofrenní podstatu pozdního stalinismu leningradský filmař Valerij Ogorodnikov.