Program

 • Pátek 9. 11.
  15:00 - 16:33
  Svéráz národního lovu
  1995, r. Alexandr Rogožkin, 93 min, české titulky

  Ve dvou liniích se odvíjí děj filmu „Svéráz národního lovu“, který se stal patrně nejúspěšnější ruskou komedií 90. let. Jedna linie je smyšlená a svou stylizací připomíná pasáže z Tolstého knihy „Vojna a mír“. Odehrává se ve fantazii mladého finského sociologa Raiva, jenž přijel zkoumat zvláštnosti ruského lovu, o němž se chystá napsat knihu. Druhá linie je reálná. Raivo se zúčastní skutečného lovu, k němuž má dojít v přírodní rezervaci, tvořené vodním a lesním terénem. Přestože jeho očekávání zůstane daleko za skutečností, několikadenní společnost čtyř mužů a místního hajného mu přinese zážitky, na které bude vzpomínat nejen ve zlém.
  17:00 - 18:35
  Lehký život
  1964, r. Veniamin Dorman, 95 min, české titulky

  Satirická situační komedie nám odhaluje nejen na příkladu hlavního hrdiny Alexandra a jeho ženského protějšku Olgy dobově a ideologicky podmíněné představy o správném a špatném přístupu k povolání. Dynamický snímek, plný dávno zlidovělých dialogů i sentencí, nás má za úkol přesvědčit o tom, že každý chápe lehkost bytí po svém a že lehký život zkrátka není pro každého.
  19:00 - 20:38
  Muž z bulváru Kapucínů
  1987, r. Alla Surikova, 98 min, česká verze

  Z Paříže na Divoký západ cestuje ve westernové hudební parodii „Muž z bulváru Kapucínů“ idealistický Johny First, aby prostřednictvím kinematografu bratří Lumièrů vyvedl svět z hlubin nevědění, zločinu a neřesti. Zásluhou filmů, které v zakouřeném saloonu městečka Santa Carolina promítá, se z hrubiánů stávají muži, kteří už nemají potřebu vše řešit pěstí. Dokonce začnou odmítat i tvrdý alkohol, což majiteli saloonu způsobí nižší zisky. Spojí se proto s místním pastorem a spolu se odhodlají k několika krokům, jejichž cíl je jasný: vrátit městečko ke starým „pořádkům“… Ruský „Limonádový Joe“ pobaví i české publikum.
  21:00 - 22:37
  Prach (Pyl')
  2005, r. Sergej Loban, 97 min, české titulky

  Ljoša by si jistě dál žil svůj nezáživný život, kdyby se jednou nestal objektem přísně tajného experimentu a nezačal snít… Touha pocítit znovu, alespoň na chvilku, blažený pocit vlastní dokonalosti, se stává smyslem i knutou jeho života. Kultovní snímek, který se přes svou zdánlivě obskurní tvář vyjadřuje k zásadním problémům obecně lidské i ruské národní pasivity, nebyl zatím v České republice nikdy uveden.
  23:00 - 0:36
  Operace Y
  1965, r. Leonid Gajdaj, 96 min, české titulky

  Po úspěchu filmu „Muži bez zákona“ (1962), natočeném podle povídek amerického spisovatele O. Heryho a odehrávajícím se na Divokém západě, se režisér Leonid Gajdaj rozhodl realizovat film ze současnosti a podle originálního scénáře. Vytvořil postavu brýlatého studenta Vladika Arkova, který se ocitá v různých komických situacích, z nichž vychází se ctí. Původně se film skládal ze dvou povídek (Parťák, Mámení), k nimž musel napsat ještě třetí (Operace Y), aby dosáhl celovečerní metráže. Studenta Vladika v ní konfrontoval s trojicí postav Trus, Balbes a Byvalyj (Zbabělec, Blbec a Protřelý) ze svých předchozích krátkometrážních grotesek „Pes Barbos a neobvyklý maraton“ (1961) a „Samogonščiki“ (Paliči samohonky, 1961).
 • Sobota 10. 11.
  8:30 - 9:57
  Celý svět se směje
  1934, r. Grigorij Alexandrov, 87 min, české titulky

  Svým prvním samostatným filmem Grigorij Alexandrov uvedl do ruských podmínek žánr hudební komedie. Vedle populárního zpěváka Leonida Uťosova se tady poprvé objevila pozdější režisérova pravidelná spolupracovnice Ljubov Orlovová. Pro jejich další tvorbu zůstal příznačný hudební doprovod Isaaka Dunajevského a texty Vasilije Lebeděva-Kumače.
  10:30 - 12:12
  Věrní přátelé
  1954, r. Michail Kalatozov, 102 min, české titulky

  Pro svoji tvorbu atypický žánr komedie Kalatozov zvolil až pro po Stalinově smrti realizované „Věrné přátele“, kteří stojí na počátku právě se probouzejícího období tání. Příběh trojice přátel, rozhodnutých konečně po letech naplnit svůj dětský sen, se v sovětských kinech roku 1954 stal jedním z hitů.
  14:00 - 15:40
  Pusu!
  2013, r. Žora Kryžovnikov, 100 min, české titulky

  Svatba představuje v ruském kulturním kontextu velice výjimečnou a specifickou záležitost. Nejedná se pouze o tradiční a často schematizované uzavření sňatku, nýbrž o proces, do kterého vstupují i jiné elementy, jež dávají samotnému obřadu zcela nový rozměr. Snímek „Pusu!“ zachycuje formou fiktivního dokumentu (mockumentary) svatbu Jegora a Julie, kteří se musí vyrovnat se „složitou“ situací – chtějí mít svatbu podle svých představ na břehu Černého moře, ale zároveň čelí tlaku rodin, které trvají na klasickém obřadu v kulturním domě s typicky východoevropským scénářem.
  16:30 -
  Libor Dvořák: Odraz politiky Putinovy epochy v moderní ruské literatuře
  Bohatý filmový program letos doplníme o literární exkurz do žhavé přítomnosti. Významný analytik politického dění v Rusku, skvělý překladatel a neúnavný novinář Libor Dvořák představí současnou literární scénu v přednášce zasvěcené hlavním spisovatelkým osobnostem postsovětského Ruska.
  18:00 - 19:14
  Neobyčejná dobrodružství Mr. Westa v zemi bolševiků
  1924, r. Lev Kulešov, 74 min, němý film s klavírním doprovodem Jana Duška

  Jeden klasik za kamerou (Lev Kulešov), dva před ní (Boris Barnet a Vsevolod Pudovkin) a k tomu řada začínajících hereckých osobností, které se vyučily v režisérově experimentální dílně. Dynamická podívaná o americkém senátorovi, jenž zavítal do bolševické Moskvy, aby si užil vymožeností revolučního režimu, baví svou groteskností dosud.
  19:30 - 21:00
  Jak Víťa „Česnek“ vezl Ljochu „Vrtáka“ do důchoďáku
  2017, r. Alexandr Chant, 90 min, české titulky

  Víťa je neurvalý floutek, který před péčí o syna a manželku dává přednost pivu a milence. K té by nejraději utekl, leč nemá kam. Když se znenadání objeví dávno zbloudilý otec, nyní invalida s kriminální minulostí, ale taky s bytem, Víťa vymyslí ďábelsky jednoduchý plán na získání kýžené nemovitosti. Rozverná, sentimentu zbavená road movie o nalézání vztahu otce a syna.
  21:30 - 0:42
  Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel
  1975, r. Eldar Rjazanov, 192 min, české titulky

  Nejpopulárnější film tvůrčí dvojice Emil Braginskij (scenárista) – Eldar Rjazanov (režisér) vznikl podle divadelní hry, která byla napsána pro sovětská divadla v roce 1969. Hra má reálný základ (opilý člověk se ocitne v neznámém prostředí a chvíli mu to trvá, než si uvědomí, kde se nachází), ostatní je už dílem jejich fantazie, v níž velmi dovedně skloubili tragikomické prvky s melodramatem. Film chytil tehdejší diváky za srdce a stal se nedílnou součástí novoročního programu ruské televize.
 • Neděle 11. 11.
  8:30 - 10:14
  Kubáňští kozáci
  1949, r. Ivan Pyrjev, 104 min, české titulky

  Galina Jermolajevna a Gorděj Gordějič jsou vzornými předsedy konkurenčních kolchozů a také válkou rozloučenými milenci, kteří si svou vroucnou náklonnost už po letech bojí přiznat. Jejich soupeření o prvenství na dožínkových slavnostech je otázkou kozácké cti, ale i pozůstatkem oné dávné vášně, která stále čeká na rozuzlení. Sovětská hudební komedie o něžných citech tvrdohlavých vedoucích progresivních kolchozů je jedním z vrcholných filmových děl pozdního stalinismu.
  10:30 - 12:25
  Útlocitný policajt
  1975, Ukrajina/Francie, r. Kira Muratova, 115 min, mluveno rusky, české titulky

  Příběh o dobrodušném policajtovi, který se rozhodne adaptovat nalezené děťátko, vznikal v době rozpadu Sovětského svazu a zdánlivě nekorespondoval s obdobím velkých změn. Ironicky subverzivní infantilita společnosti, kterou tu Muratova zvěčňuje, je ale po pětatřiceti letech stále výmluvnější. První české uvedení snad nejnedoceněnějšího autorčina titulu.
  13:00 - 14:32
  Afoňovo zmoudření
  1975, r. Georgij Danělija, 92 min, česká verze

  Afoňa si zvolil život starého mládence. Bydlí v malém sídlištním bytě, je líný, práci instalatéra odbývá a rozptýlení hledá s kamarády u sklenky alkoholu. Souhrou okolností, k níž dojde na jedné taneční zábavě, si začne postupně uvědomovat prázdnotu své existence, což byl motiv, který režiséra Georgije Daněliju na scénáři Alexandra Boroďanského nejvíce zaujal. Vznikla z toho „smutná komedie“, který byla nejnavštěvovanějším sovětským filmem roku 1975.
  15:00 - 16:07
  Jen počkej, zvířátko!
  1973 - 1985, pásmo animovaných filmů nejen pro děti, 67 min, česká verze

  Pásmo kreslených filmů nejen pro děti, které přináší sedm pohádek o zvířátkách. Už tradičně jsou prvním a posledním filmem této sestavy grotesky z oblíbeného seriálu o vlku a zajíci „Jen počkej!“