DENÍK JEHO ŽENY /Dněvnik jego ženy/

Rusko – Kinokompanija Rok, 2000, 110 min., barevný, české titulky

Režie: Alexej Učitěl / scénář: Duňa Smirnova / kamera: Jurij Klimenko / hudba: Leonid Děsjatnikov / hrají: Andrej Smirnov, Galina Ťunina, Olga Budina, Jevgenij Mironov, Jelena Morozova, Jurij Stěpanov a další.

Tragické drama o lásce a osamění, o osobním životě velikého ruského spisovatele a držitele Nobelovy ceny – Ivanu Buninovi. Děj se odehrává v 1. polovině 20. století, v době, kdy Bunin píše svá nejlepší díla, která mu také vynesou zaslouženou Nobelovu cenu.

Jaké to je, být ženou génia? Jaké to je, být známým spisovatelem, který musel opustit svou rodnou zemi a přemýšlet nad tím, že se už do Ruska nikdy nevrátí? Jaké to je, být jeho milenkou? O tom všem nám vypráví film zachycující poslední roky Buninova života, okamžiky, kdy se po dvou neúspěšných pokusech přeci jen stal laureátem prestižního ocenění. Snímek také zachycuje jeho přežívání ve Francii, strádání, hledání soucitu u lidí, kteří jej nechápou, a na druhou stranu podrážděnost vůči lidem, kterým na něm záleží. A když se na konci osamocený, pouze se svou věrnou ženou, vydává Bunin do Itálie, nejspíš už tuší, co se má stát.

Festivalová ocenění: Nika za nejlepší hraný film, nejlepší mužskou roli (Andrej Smirnov) a nejlepší kameru (Jurij Klimenko) v Moskvě 2001; Grand-Prix za nejlepší film na X. ročníku festivalu Kinotavr v Soči 2000.

 

UČITĚL, Alexej Jefimovič

/ nar. 31. 8. 1951 v Leningradě /

Sovětský a ruský filmový režisér, od roku 1995 čestný umělec Ruské federace, od roku 2002 národní umělec Ruska. V roce 1975 vystudoval VGIK a v roce 1990 založil vlastní filmové studio „Rok“, kde působí jako umělecký ředitel. Po řadě dokumentárních snímků debutoval v hrané kinematografii filmem Manija Žizeli (Giselle-mánie, 1995) o životě a kariéře ruské baletky Olgy Spesivcevové. Současné mládeži věnoval Progulku (2003), která byla u nás uvedena na DVD pod názvem Být mladý. Jeho následující film Kosmos kak predčuvstvije (Snění o kosmu) z roku 2005 získal hlavní cenu na XXVII. ročníku MFF v Moskvě. Na karlovarském filmovém festivalu, kde v roce 2000 soutěžil s Deníkem jeho ženy, obdržel cenu za režii za drama z rusko-čečenské války Plennyj (Zajatec, 2008).  Ještě výraznější mezinárodní ohlas (nominace na Zlatý glóbus) zaznamenal Učitěl s Krajem (2010), pojmenovaným po sibiřské vesnici, kde se děj filmu krátce po skončení druhé světové války odehrává. Po dynamické Vosmjorce (Osmičce, 2014), natočené podle stejnojmenné předlohy Zachara Prilepina, se ve svém zatím posledním hraném projektu zaměřil na život ruské baletky Matyldy Kšesinské. V ruských kinech bude mít premiéru v únoru 2017.