Finále 28. ročníku proběhne v Olomouci

Finále 28. ročníku proběhne v Konviktu v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci, kam se filmový festival hodlá pro příští roky přestěhovat. Už v pátek 26.11.2021 se můžete těšit na projekce dvou význačných ruských filmů. Od 15 hodin to bude kultovní sovětské sci-fi Přes překážky ke hvězdám. Když se podíváte na heslo sovětská fantastika na wikipedii, zjistíte, že tento film je uveden hned po boku Tarkovského majstrštyků Solaris a Stalker. Od 19 hodin se promítne oceňovaný snímek Drazí soudruzi, který mj. získal Zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách. Filmům předcházejí lektorské úvody a po projekci následuje debata s diváky.

Vstupné na oba filmy je dobrovolné.

Přes překážky ke hvězdám (СССР, 1980, r. Ričard Viktorov)

Oceňovaná sci-fi o 23. století, v níž se na příběhu dívky-androida lidstvo konfrontuje s otázkami genetického inženýrství, umělé inteligence a především ekologie. V režii zkušeného Ričarda Viktorova nevznikla trýznivá dystopie, ale oslňující velkofilm, kterému vedle dobově podmíněného důrazu na humanismus nechybí ani humor.

Drazí soudruzi (Rusko, 2020, r. Andrej Končalovskij)

Naléhavý příběh oddané stalinistky, která je nucena se konfrontovat s nemilosrdným ústrojím totalitní moci, když jí při protistátní demonstraci zmizí jediné dítě. Končalovského adaptace skutečného masakru z roku 1962 je znepokojivou paralelou aktuálního společenského dění i sondou do historické a genetické potřeby Rusů podléhat ideologii.