Program

Změna programu vyhrazena

 • Pátek 4. 12.
  18:00
  Papírový voják
  Бумажный солдат / r. Alexej German ml. / 2008 / 118 min. / české titulky / 35 mm

  Doktor Pokrovskij připravuje skupinu kosmonautů k prvnímu letu do vesmíru, o jehož zdařilosti trýznivě pochybuje. Morální vina na jejich případné smrti se v něm tluče s potřebou věřit svému poslání. Pozoruhodné drama o životě a slabostech lidí, kteří umožnili historický triumf lidstva, ocenili v Benátkách cenou za režii a kameru.
  20:30
  Sheena667
  r. Grigorij Dobrygin / 2019 / 97 min. / české titulky / DCP

  Olje a Vadimovi chybí k absolutnímu štěstí a materiálnímu blahobytu jen náklaďák. Při hledání ideálního vozu v internetové džungli se Vadim náhle a bezhlavě zakouká do americké webcam girl. Výtečně pointované anekdotické drama o tom, jak málo jsme připraveni čelit nástrahám simulované reality.
 • Sobota 5. 12.
  16:00
  Hon na lišku
  Охота на лис / r. Vadim Abdrašitov / 1980 / 92 min. / české titulky / 35 mm

  Příkladný sovětský občan Viktor Bělov je jednoho večera zákeřně napaden chuligány. Znuděné výrostky se sice podaří najít, ale ne odsoudit. Spravedlnost se ukáže být přežitkem postihujícím jen chudé a bezbranné. Ostře polemický film morálního neklidu předpověděl už o dekádu dříve nevyhnutelný krach SSSR.
  18:00
  Tati, umřel Děda Mráz
  Папа, умер Дед Мороз / r. Jevgenij Jufit / 1991 / 76 min. / české titulky / 35 mm

  Ikonický titul nekrorealismu vznikl díky iniciativě Alexeje Germana, který Jufitovi nabídl zfilmovat na Lenfilmu gotickou povídku Alexeje Tolstého. Z vlkodlačího námětu ve výsledku mnoho nezbylo, zato vznikl příběh o biologovi, který se vydává na venkov hledat radu, jak dopsat povídku o rejskovi.
  20:30
  Oblačný ráj
  Облако-рай / r. Nikolaj Dostal / 1990 / 75 min. / české titulky / 35 mm

  Groteskní komedie, která na malé ploše vystihla období „perestrojky“, v níž byla natočena. Příběh mladíka, jehož malá lež připraví o půdu pod nohama a pošle ho na cestu do neznáma. Ve vynikající herecké sestavě dominuje Andrej Žigalov, který se představí i jako autor tklivých písní, originálně se vyjadřujících k symptomům ruské národní povahy.
 • Neděle 6. 12.
  18:00
  Znám takového chlapíka
  Живет такой парень / r. Vasilij Šukšin / 1964 / 93 min. / české titulky / 35 mm

  Komediálně laděný příběh o dvacetiletém řidiči náklaďáku na silničních trasách jihovýchodní Sibiře. Na svých cestách potkává pestrou škálu lidí, s nimiž si rád povídá o životě, který vidí z perspektivy vesnického člověka. Celovečerní hraný debut režiséra, herce a spisovatele Vasilije Šukšina, oceněný v roce 1965 na filmovém festivalu v Benátkách.
  20:30
  Kavárna Tři topoly
  Три тополя на Плющихе / r. Taťjana Lioznova / 1967 / 98 min. / české titulky / 35 mm

  Lyrický příběh o náhodném setkání dvou opuštěných duší. Ňura je mladá a pohledná matka dvou dětí, která otročí muži a hospodářství s mizivou nadějí na alespoň letmý úsměv. Když přijede na tři do Moskvy, zjistí, že život může být kromě starostí naplněn i láskou. Znenadání probuzené city však provází těžké rozhodnutí.