Úvodní slovo

Vážení a milí účastníci XXVII. ročníku Semináře ruských filmů,

když jsme se před rokem rozhodli pro téma HRDINSTVÍ, netušili jsme, do jakých souvislostí se právě toto slovo vlivem probíhajících událostí dostane.

V rámci našeho teritoria může zvolené téma asociovat normativní přehlídku bohatýrských archetypů, socialistických stachanovců či vlasti oddaných bojovníků. Ruská mainstreamová tvorba poslední dobou skutečně tíhne právě k těmto figurám a podobně, jak tomu bylo ve 30.-50. letech minulého století, houfně generuje následováníhodné příměry ideální lidské existence. Jak je však naším zvykem, my se vydáváme trochu jiným směrem a budeme se zabývat reflexivní částí filmové tvorby, v níž se odehrávají opravdu relevantní společenská dilemata.

Už podruhé jsem se měli z důvodu rekonstrukce hodonínského kina, kde se naše akce koná od roku 2012, setkat v Praze. V Ponrepu, kině Národního filmového archivu, bylo přichystáno deset projekcí tematicky doplněných přednáškou prof. Tomáše Glance a výstavou z tvorby zakladatele tzv. nekrorealismu Jevgenije Jufita. V říjnu jsme se kvůli pandemii museli tří titulů i doprovodného programu zříci. Na prosinec jsme naplánovali sedm výtečných filmů a sedm příkladů konstruování symptomatických ruských hrdinů. I od této zredukované podoby naší přehlídky jsme ze známých důvodů ustoupili. Nakonec jsme se přesunuli do online prostředí, kde vám nabízíme alespoň tři snímky, které odpovídají naší původní dramaturgické koncepci.

Díky nim můžete téma hrdinství sledovat ve třech zlomových etapách ruských dějin – v době tzv. tání, při přestavbě a konečně v realitě nového milénia – v nichž se hlavní postavy vybraných titulů ocitají v momentě zásadního morálního rozhodnutí.

Začneme přestavbovým filmem Nikolaje Dostala Oblačný ráj, který osobitým způsobem poukazoval na infantilitu sovětské společnosti. Pokračovat budeme dílem „moderního klasika“ Alexeje Germana mladšího Papírový voják, přinášejícím revizionistický pohled na počátek 60. let minulého století, spojený s úsilím o celosvětové prvenství v dobývání kosmu. A u méně křiklavých hrdinů poststalinské éry skončíme prostřednictvím filmu Vasilije Šukšina Znám takového chlapíka, který nás zavede do společnosti obyčejných lidí, přijímajících své nehonosné hrdinství jako neoddiskutovatelnou občanskou/rodinnou/přátelskou povinnost.

Odkazy na vybrané tituly budou aktivní v den online projekce. Možnost zhlédnout „Oblačný ráj“ a „Znám takového chlapíka“ bude u každého z filmů jeden týden. Naproti tomu „Papírový voják“ vám bude k dispozici pouze po dobu 24 hodin, ovšem s tou výhodou, že bude zdarma. Za ostatní tituly zaplatíte 99 Kč.

Přejeme vám příjemný zážitek a těšíme se na setkání za rok ve skutečném kině.