Agónie – konec Rasputina

Letní filmová škola 9.8.2021 ve 21.30:

Agónie – konec Rasputina

Elem Klimov / SSSR 1981 / 138 min. / 15 let / 35mmKonec jedné epochy zachycený v paralele s osudem hlavního hrdiny – tak je vystavěno legendární historické drama o nespoutaném mystikovi Rasputinovi, který se těšil přízni cara Mikuláše II., vládnoucího ruskému impériu do roku 1917. Jedno z děl nejhlídanějších sovětskou filmovou cenzurou v 70. letech, kdy vznikalo.

Grigorij Jefimovič Rasputin patří k fascinujícím postavám ruských dějin počátku 20. století. Po bouřlivém mládí se tento sibiřský venkovan v sedmadvaceti letech stal poutníkem. Během cest po svatých místech dorazil až do Petrohradu, kde se mu – jako vyhlášenému prorokovi – podařilo vetřít do přízně samotného cara Mikuláše II. a jeho manželky. Oplýval léčitelskými schopnostmi a svým charizmatem získal přízeň mnoha žen. Zároveň uměl těžit ze svého vlivu, což mu mnozí urození záviděli, a pokoušeli se ho proto z carského dvora odstranit.

Není divu, že tato kontroverzní figura už několikrát upoutala pozornost filmařů, a to v širokém mezinárodním měřítku. Jedno z nejlepších zpracování přitom pochází ze země Rasputinova původu, kde ho v 70. letech natočil Elem Klimov. Vznik filmu provázely útrapy způsobené cenzorským dohledem. Režisér a jeho spolupracovníci totiž prostřednictvím šíleného „svatého starce“ vyprávěli o rozkladu carské monarchie, za níž definitivní tečku učinily události roku 1917. V takto vystavěném scénáři viděli sovětští aparátčíci podobenství o pádu jakéhokoliv politického systému, tedy i jejich vlastního.

Agónie – Konec Rasputina vyniká důmyslnou formální strukturou. Hraný děj s řadou expresivních okamžiků doplňují archivní dokumentární záběry a fotografie, které podporují tehdejší ideologicky správný výklad dějin. Fenomenální herecký výkon zde v titulní roli vytvořil Alexej Petrenko, v době natáčení ještě nepříliš známý.